Jesteś tu: Strona główna › Encyklopedia
Jest to grupa związków organicznych o strukturze glikozydów flawonoidowych. Związki te razem są zaliczane są do witamin ze względu na pełniące funkcje, choć w ścisłym znaczeniu nie są witaminami jednak jest to kwestia dyskusyjna. Witamina ta zmniejsza przepuszczalność naczyń (...)
Związki chemiczne o aktywności biologicznej podobnej do witamin, ale nie zakwalifikowane do nich np.: cholina, PABA, inozytol, karnityna, ubichinon.
Są to chemiczne związki organiczne, substancje egzogenne tzn. takie, które są niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu żywego, ale muszą być dostarczone z pożywieniem, gdyż organizm sam nie potrafi ich wytworzyć). Biorą one udział w przemianach biochemicznych jako koenzymy, (...)
Witaminy unieszkodliwiające działanie wolnych rodników. Chronią organizm przed stresem oksydacyjnym. Do witamin antyoksydacyjnych zaliczamy beta-karoten, kwas l-askorbinowy, witaminę E.
Witaminy A, D, E, K. Jest to grupa witamin nierozpuszczalnych w wodzie. Ich nadmiar w organizmie jest szkodliwy. Mogą kumulować się w organizmie, dlatego też nie trzeba ich codziennie spożywać.
Witaminy z grupy B, oraz witamina C. Ich nadmiar wydalany jest z moczem, dlatego też należy je przyjmować sukcesywnie.