Jesteś tu: Strona główna › Encyklopedia

Szukaj:

Szukaj terminu:

Wyszukaj dany termin za pomocą wyszukiwarki, bądź skorzystaj z indeksu alfabetycznego.

ABCDEFGHIJKLŁMNOPRSŚTUVWZŻ

Kategorie Mini Encyklopedii Zdrowia:

Jesteś tutaj: MINI ENCYKLOPEDIA ZDROWIA > J

Jadłospis

Wykaz produktów, potraw lub posiłków oferowanych klientom w restauracji, stołówce lub punkcie żywienia zbiorowego. Zwykle zawiera informacje o gramaturze, wartości energetycznej i cenie produktu.

Jadłowstręt

Inna nazwa dla anoreksji.

Jelito cienkie

Najdłuższa część przewodu pokarmowego, która ciągnie się od żołądka aż do jelita grubego, od którego oddziela się poprzez zastawkę. Zajmuje ono okolicę pępkową, podbrzuszną i obie okolice biodrowe, a częściowo i miednicę małą. Jelito cienkie dzielimy na trzy podstawowe części. (...)

więcej

Jelito grube

Końcowy odcinek jelita łączący jelito cienkie z odbytem. W jelicie grubym odbywa się końcowy proces formowania kału. Śluzówka jelita grubego tworzy kosmki jelitowe (są one jednak dużo niższe niż np. w jelicie cienkim). Jest również silnie pofałdowana, co zwiększa jego (...)

więcej

Jod (I)

Jod jest składnikiem hormonów tarczycy, substancją czynną jest tyroksyna i trójjodotyronina które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania wszystkich komórek organizmu. Są to bardzo ważne hormony, ponieważ aktywują enzymy łańcucha oddechowego, stymulują także (...)

więcej