Jesteś tutaj: MINI ENCYKLOPEDIA ZDROWIA > T

Tasiemczyca

Choroba pasożytnicza ludzi i zwierząt wywoływana przez pewne gatunki tasiemca, po spożyciu mięsa z wągrami tasiemca, z których w jelicie rozwijają się osobniki dorosłe.

TBIL (całkowita bilirubina)

Podwyższony poziom stężenia bilirubiny we krwi świadczy o żółtaczce.

TC (cholesterol całkowity)

Organiczny związek chemiczny, zaliczany do lipidów; jest istotnym czynnikiem ryzyka zwężenia naczyń krwionośnych powodującego: miażdżycę, choroby układu sercowo-naczyniowego, takie jak choroba wieńcowa i zawał serca, udar mózgu oraz zaburzenia ukrwienia kończyn. Frakcje (...)

TC/H

Współczynnik całkowitego cholesterolu / HDL.

Tłuszcze pokarmowe

Składniki pokarmowe będące dla organizmu skondensowanym źródłem energii. Występują w postaci smalcu, masła, tranu jak i serów, wędlin, orzechów.

Toksykologia

Toksykologia to nauka o truciznach. Nazwa pochodzi od greckiego słowa toksikon – trucizna i logos – wiedza, nauka.

Strona: 1 2