Jesteś tutaj: MINI ENCYKLOPEDIA ZDROWIA > B

Badanie biochemiczne krwi

Wyniki tego badania dają obraz funkcji prawie wszystkich narządów, gruczołów, stanów nawodnienia, odżywienia organizmu, postępu choroby. Badanie krwi powinno być wykonywane na czczo (najlepiej 8 godzin po ostatnim posiłku). Przed badaniem należy poinformować lekarza lub (...)

Badanie Dopplera

Wykonywane jest w celu pomiaru szybkości przepływu krwi w badanych naczyniach krwionośnych. Na tej podstawie istnieje możliwość wykrywania zmian patologicznych, takich jak zwężenia lub niedrożności tętnic.

Badanie fotopletyzmograficzne

Badanie jest wykonywanie przy użyciu urządzenia PPG, które wykonuje nieinwazyjne badanie czasu, jaki upłynie zanim krew wróci do łydki po wymuszonym (gwałtownym) ruchu, który spowodował jej chwilowy odpływ. Dzięki temu badaniu można określić jaka jest skala problemu (...)

Betalaina (czerwień buraczana)

Do grupy barwników betalainowych należą betanina i wulgaksantyna. Barwniki te występują głównie tylko w korzeniu buraka, choć także znajdują się także w kilku innych roślinach i grzybach niespożywanych przez człowieka. Wyjątkiem jest opuncja figowa, która zawiera je w (...)

Białkomocz

Utrata białka z moczem, np. w przebiegu źle wyrównanej cukrzycy albo w cukrzycowym uszkodzeniu nerek.

Bielactwo

Przewlekła choroba z charakterystyczną depigmentacją płatów skóry, bezpośrednią przyczyną jest wymieranie melanocytów, które odpowiedzialne są za kolor skóry poprzez wytwarzanie melaniny. Dokładne przyczyny powstawania bielactwa nie są do końca znane, może (...)

Strona: 1 2 3 4