Jesteś tutaj: MINI ENCYKLOPEDIA ZDROWIA > P

Proktologia

Dziedzina chirurgii zajmująca się chorobami jelita grubego i odbytnicy. Są to choroby zapalne i nowotworowe. Objawy tych chorób są często bardzo uciążliwe i długotrwałe, mają charakter nawracający. Ropne wycieki z odbytnicy, zmiany ropne sączące w okolicy odbytu, ropnie płytkie i (...)

Prolaminy

Białka proste obecne w nasionach traw i zbóż uprawnych. Zawierają dużą ilość glutaminy. Rozpuszczalne w niskocząsteczkowych alkoholach.

Prostaglandyny

Grupa hormonów, pochodnych kwasu arachidonowego. Regulują procesy fizjologiczne, działają na skutek pobudzenia nerwowego. Wpływają na stan napięcia mięśni gładkich i metabolizm tłuszczów.

Protaminy

Białka proste występujące głównie w mleczu ryb. Zawierają dużo aminokwasów zasadowych.

Prowitamina

Związek chemiczny, który po jednej lub kilku reakcjach chemicznych staje się aktywną witaminą. Prowitaminą jest np. beta karoten.

Psychiatra

Zajmuje się profilaktyką, rozpoznawaniem oraz leczeniem chorób psychicznych.

Strona: 1 2 3 4 5 6 7