Jesteś tutaj: MINI ENCYKLOPEDIA ZDROWIA > N

Neurolog

Zajmuje się badaniem budowy, funkcjonowaniem i chorobami układu nerwowego.

Niacyna

Inaczej witamina PP. Witamina rozpuszczalna w wodzie. Patrz: Witamina B3

Niedoczynność tarczycy

Niski poziom hormonów produkowanych przez tarczycę. Wiąże się między innymi z niedoborem jodu w organizmie. Objawia się spowolnieniem przemiany materii i powstaniem tzw. wola zwykłego.

Niedoczynność tarczycy

Spowodowana jest niedoborem hormonów tarczycy, głównie obniżeniu ulega poziom wolnej tyroksyny fT4 zaś podwyższony jest poziom TSH. Niedoczynność tarczycy występuje znacznie częściej u kobiet niż u mężczyzn. Spowolnieniu ulegają procesy metaboliczne, co wpływa na (...)

Niedokrwienna choroba serca

Stan spowodowany zbyt małą ilością tlenu dostarczoną sercu . Spowodowane jest to zwężeniem lub niedrożnością naczyń wieńcowych.

Niedokrwistość (Anemia)

Choroba objawiająca się niedostateczną ilością hemoglobiny i erytrocytów we krwi. Powoduje zbyt małe dostarczenie tlenu do komórek. Może być spowodowana czynnikami genetycznymi, środowiskowymi lub żywieniowymi (niedobór żelaza, folianów, kobalamin).

Strona: 1 2 3 4