Jesteś tutaj: MINI ENCYKLOPEDIA ZDROWIA > M

Mannoza

Cukier prosty występujący w żywności głównie jako składnik węglowodanów złożonych, zaliczanych do błonnika pokarmowego.

Metaboliczna masa ciała

Ilość metabolicznie aktywnej tkanki w organizmie człowieka. Oblicza się ją poprzez podniesienie do potęgi 0,75 całkowitej masy ciała człowieka.

Metabolit

Substancja, która bierze udział w reakcjach biochemicznych zachodzących w organizmie jako produkt końcowy, początkowy lub substrat.

Metabolizm (Przemiana materii)

Przemiany biochemiczne i energetyczne zachodzące w komórkach żywych organizmów. Dzieli się na anabolizm i katabolizm.

Metale ciężkie

Metale, których gęstość przekracza 5 g/cm³. Metalami ciężkimi są np.: miedź, kadm, ołów, rtęć, cynk, chrom, nikiel, molibden i arsen. Ze względu na znaczną toksyczność wielu tych metali i zdolność do kumulacji (np. w kościach, nerkach, mózgu) ich sole oraz tlenki (...)

Miażdżyca

Przewlekła choroba polegająca na gromadzeniu się w błonie wewnętrznej tętnic (głównie aorty tętnic wieńcowych i mózgowych) cholesterolu i innych lipidów. Prowadzi to do chorób wieńcowych, udarów, powstania tętniaka.

Strona: 1 2 3 4