Jesteś tu: Strona główna › Encyklopedia

Szukaj:

Szukaj terminu:

Wyszukaj dany termin za pomocą wyszukiwarki, bądź skorzystaj z indeksu alfabetycznego.

ABCDEFGHIJKLŁMNOPRSŚTUVWZŻ

Kategorie Mini Encyklopedii Zdrowia:

Jesteś tutaj: MINI ENCYKLOPEDIA ZDROWIA > K

Ksenobiotyk

Związek chemiczny występujący w organizmie, który ani go nie produkuje ani też w normalnych warunkach nie przyjmuje z pożywieniem. Inaczej mówiąc, jest to substancja chemiczna niebędąca naturalnym składnikiem żywego organizmu. Inne nazwy to: substancja obca bądź egzogenna, (...)

więcej

Kubki smakowe

Komórki receptorowe rozmieszczone na języku, podniebieniu, w nabłonku gardła, nagłośni oraz w górnej części przełyku, przez które odbierane są bodźce smakowe. Dostarczają one informacji o czterech podstawowych rodzajach smaku: słodki, słony, kwaśny, gorzki.

Kurkumina

Kurkuma jest znaną popularną przyprawą i środkiem barwiącym szeroko stosowaną w przygotowaniu potraw. Ma żółtą barwę, pozyskuję się ją głównie z korzenia. Stosuję się także ekstrakty z korzenia lub kurkuminę otrzymywaną syntetycznie. Substancja barwna kurkumy – kurkumina (...)

więcej

Kwas foliowy ( witamina B9/B11/M )

Kwas foliowy reguluje wzrost i funkcjonowanie komórek, wpływa dodatnio na system nerwowy i mózg, decyduje o dobrym samopoczuciu psychicznym, zapobiega uszkodzeniom płodu, ma pozytywny wpływ na rozwój noworodków, bierze udział w zachowaniu materiału genetycznego, w (...)

więcej

Kwasica ketonowa

Stan zagrożenia życia w wyniku gromadzenia się ketonów (aceton) pochodzących ze spalania tłuszczu będącego alternatywnym źródłem energii, przy braku insuliny (i w tym samym niemożności wykorzystania przez organizm cukru, mimo jego wysokiego stężenia we krwi).

Kwasy Omega-3, Omega-6

Niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe (NNKT) do których zaliczamy kawsy omega-3, omega-6 oraz omega-9. Kwasy te nie są syntetyzowane przez organizm człowieka w związku z tym muszą być dostarczane wraz z pożywieniem. Kwasy omega-3 jak również kwasy omega-6 pełnia wiele istotnych (...)

więcej
Strona: 1 2 3 4 5