Jesteś tu: Strona główna › Encyklopedia
Związek chemiczny występujący w organizmie, który ani go nie produkuje ani też w normalnych warunkach nie przyjmuje z pożywieniem. Inaczej mówiąc, jest to substancja chemiczna niebędąca naturalnym składnikiem żywego organizmu. Inne nazwy to: substancja obca bądź egzogenna, (...)
Komórki receptorowe rozmieszczone na języku, podniebieniu, w nabłonku gardła, nagłośni oraz w górnej części przełyku, przez które odbierane są bodźce smakowe. Dostarczają one informacji o czterech podstawowych rodzajach smaku: słodki, słony, kwaśny, gorzki.
Kurkuma jest znaną popularną przyprawą i środkiem barwiącym szeroko stosowaną w przygotowaniu potraw. Ma żółtą barwę, pozyskuję się ją głównie z korzenia. Stosuję się także ekstrakty z korzenia lub kurkuminę otrzymywaną syntetycznie. Substancja barwna kurkumy – kurkumina (...)
Kwas foliowy reguluje wzrost i funkcjonowanie komórek, wpływa dodatnio na system nerwowy i mózg, decyduje o dobrym samopoczuciu psychicznym, zapobiega uszkodzeniom płodu, ma pozytywny wpływ na rozwój noworodków, bierze udział w zachowaniu materiału genetycznego, w (...)
Stan zagrożenia życia w wyniku gromadzenia się ketonów (aceton) pochodzących ze spalania tłuszczu będącego alternatywnym źródłem energii, przy braku insuliny (i w tym samym niemożności wykorzystania przez organizm cukru, mimo jego wysokiego stężenia we krwi).
Niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe (NNKT) do których zaliczamy kawsy omega-3, omega-6 oraz omega-9. Kwasy te nie są syntetyzowane przez organizm człowieka w związku z tym muszą być dostarczane wraz z pożywieniem. Kwasy omega-3 jak również kwasy omega-6 pełnia wiele istotnych (...)