Jesteś tu: Strona główna › Encyklopedia

Szukaj:

Szukaj terminu:

Wyszukaj dany termin za pomocą wyszukiwarki, bądź skorzystaj z indeksu alfabetycznego.

ABCDEFGHIJKLŁMNOPRSŚTUVWZŻ

Kategorie Mini Encyklopedii Zdrowia:

Jesteś tutaj: MINI ENCYKLOPEDIA ZDROWIA > C

CA++ (wapń)

Nieprawidłowe wartości stężenia wapnia występują w schorzeniach kości, zaburzeniach związanych z witaminą D3, zaburzeniach czynności przytarczyc i w niektórych schorzeniach nowotworowych.

Cellulit

Jest to nieprawidłowe rozmieszczenie tkanki tłuszczowej połączone z patologicznymi, włóknistymi zmianami w tkance podskórnej. Najczęściej dotyczy ud, pośladków oraz bioder. Skóra w tych miejscach staje się pomarszczona, sucha oraz mniej elastyczna. Cellulit jest (...)

więcej

Celuloza

Polisacharyd który złożony jest z kilkunastu do kilkuset tysięcy jednostek glukozy połączonych wiązaniami beta-1,4-glikozydowymi. Celuloza jest podstawowym składnikiem ścian komórkowych roślin. jest nierozpuszczalna w wodzie, kwasach, alkilach. Organizm ludzki nie ma w (...)

więcej

Chemia

Chemia jest to nauka badająca naturę i własności substancji, a głównie ich przemiany gdy się je ze sobą zmiesza. Wiadomo, że przemiany substancji wynikają z praw, według których atomy łączą się poprzez wiązania chemiczne w mniej lub bardziej trwałe związki chemiczne, jak (...)

więcej

Chirurg

Lekarz, który zajmuje się leczeniem poprzez przeprowadzanie zabiegów operacyjnych. Obecnie chirurgia rozdzielona jest na działy zajmujące się poszczególnymi obszarami ciała, np. kardiochirurgia, neurochirurgia.

Chlor (Cl)

Występuje razem z sodem i potasem. Bierze udział w regulacji gospodarki wodno - elektrolitowej oraz odgrywa ważna rolę w utrzymaniu równowagi kwasowo - zasadowej i ciśnienia osmotycznego. Reguluje gospodarkę elektrolitów, wchodzi w skład soków trawiennych w przewodzie (...)

więcej
Strona: 1 2 3