MINI ENCYKLOPEDIA ZDROWIA > Choroby > Małopłytkowość

Jesteś tutaj: MINI ENCYKLOPEDIA ZDROWIA > Choroby > Małopłytkowość

Małopłytkowość

Trombopenia, skaza krwotoczna. Niedobór płytek krwi (trombocytów), który w efekcie powoduje powstanie zaburzeń krzepnięcia krwi. W wyniku niedoboru płytek śledziona staje się znacznie powiększona, jak również wzrasta liczba megakarioblastów oraz megakariocytów zlokalizowanych w szpiku kostnym. Zaawansowana małopłytkowość może być przyczyną nadmiernej krwawliwości co może objawiać się wybroczynami na skórze szczególnie na kończynach dolnych, krwawienie z błon śluzowych oraz częste siniaki podskórne pojawiające się samoistnie. Wpływ na powstanie małopłytkowości często mają mechanizmy immunologiczne w wyniku których powstające przeciwciała niszczą trombocyty.