Jesteś tutaj: MINI ENCYKLOPEDIA ZDROWIA > Choroby > Endometrioza

Endometrioza

Endometrioza, gruczolistość zewnętrzna , to rozrost błony śluzowej macicy (endometrium) poza jamą macicy, choroba dotyczy w większości kobiet w wieku rozrodczym. Ogniska endometriozy usytuowane są najczęściej wewnątrz jamy otrzewnej (w 94–97% przypadków) zaś znacznie rzadziej poza jej obszarem np. szyjka macicy, sklepienie pochwy, srom, pęcherz moczowy lub okolica pachwinowo-udowa. Charakterystyczne są guzki, zrosty i torbiele czekoladowe. Choroba rozwija się powoli i często przebiega ze skąpymi objawami chorobowymi lub nawet bezobjawowo. Mogą pojawiać się bóle w miednicy mniejszej, zaburzenia cyklu miesięcznego oraz obfite krwawienia miesiączkowe, często występuje PMS. Bardzo często skutkiem endometriozy jest niedrożność jajowodów jak również zaburzenie zdolności rozrodczych bądź też bezpłodność. Rzadsze objawy to plamienia lub krwawienia acykliczne, nadmierne krwawienie miesięczne (typowo w adenomyosis), krwiomocz (postać pęcherzowa), krwawienie z przewodu pokarmowego (postać jelitowa), plamienia kontaktowe (lokalizacja szyjkowa).