Jesteś tu: Strona główna › Czytelnia

Szukaj:

CZYTELNIA > Ruszać się bez bólu i trzasków

Szukaj artykułu:

Zapraszamy Państwa do przeczytania artykułów, które zostały zamieszczone w dotychczasowych wydaniach
„Informatora o Programie Zyskaj Zdrowie i lekach bez recepty”.
Aby wyszukać artykuł na wybrany temat, prosimy skorzystać z wyszukiwarki lub z indeksu alfabetycznego.

ABCĆDEFGHIJKLMNOPRSŚTUWZŻ
Jesteś tutaj: CZYTELNIA > Ruszać się bez bólu i trzasków

Ruszać się bez bólu i trzasków

    Stawy (łac. articulatio) – najprościej rzecz ujmując – to połączenia między kośćmi szkieletu. Ze względu na swoją specyficzną budowę często określane są również połączeniami maziowymi. Są one skonstruowane w ten sposób, aby umożliwiać ruch i zapewnić wsparcie mechaniczne całemu szkieletowi.

Trochę anatomii
   Zasadniczo w połączeniach stawowych dwie kości przylegają do siebie powierzchniami stawowymi (odpowiednio główka i panewka stawowa), pomiędzy którymi znajduje się niewielkiej wielkości przestrzeń wypełniona mazią stawową. Powierzchnie stawowe pokryte są chrząstką szklistą lub włóknistą. Od zewnątrz całość otoczona jest torebką stawową, która jest jednym z czynników utrzymujących kości w stawie. Strukturami pomocniczymi w funkcjonowaniu stawów są krążki stawowe, obrąbki stawowe, łąkotki stawowe, więzadła i kaletki maziowe. Ich głównym zadaniem jest stabilizacja połączenia stawowego (krążki działają jak amortyzatory) oraz gromadzenie niezbędnej do prawidłowego funkcjonowania mazi.
 

Podział stawów
Ze względu na budowę stawy można dzielić na podstawie:

  • liczby łączących się kości,
  • kształtu powierzchni stawowych,
  • ruchomości,
  • liczby osi.

Wyróżniamy:
staw prosty – złożony z dwóch kości,
staw złożony – złożony z kilku kości,
staw płaski – powierzchnie stawowe są płaskie,
staw zawiasowy – powierzchnie stawowe są zróżnicowane (jedna ma kształt walca, druga odpowiadającej mu panewki), jest to staw jednoosiowy i umożliwia zginanie i prostowanie,
staw obrotowy – powierzchnie o kształcie panewki i główki,
staw eliptyczny – dwuosiowy, ruch zginania i prostowania, przywodzenia i odwodzenia,
staw siodełkowy,
staw kulisty – wieloosiowy, pozwala na wykonywanie dowolnych ruchów tj. zginanie, prostowanie, przywodzenie, odwodzenie, obrót na zewnątrz i do wewnątrz.
 

Uszkodzenia stawów
    Z powodu złożoności swojej budowy, a także z przyczyn bardziej prozaicznych, jak wiek i urazy mechaniczne, stawy mogą ulegać uszkodzeniom, które w dość dotkliwy sposób mogą wpłynąć na komfort życia każdego z nas.
    Jednymi z najczęstszych uszkodzeń stawów, dotykających nas bez względu na wiek, są zwichnięcia i skręcenia, przypadłości tak częste jak prozaiczna może być ich przyczyna np. tzw. krzywe stanięcie. Tego rodzaju uszkodzenia charakteryzują się ogromnym natychmiastowym bólem. O skręceniu mówimy wtedy, gdy podczas urazu kości w stawie rozejdą się, ale po chwili wrócą na swoją prawidłową pozycję. Podczas zwichnięcia kości nie wracają do swojego pierwotnego prawidłowego położenia, a ponadto może dojść do uszkodzenia torebki stawowej. Objawy w obu przypadkach są bardzo podobne a mianowicie: deformacja, obrzęk, ból. Te dwie sytuacje odróżnia od siebie zdolność ruchu: podczas skręcenia ruchomość stawu jest zachowana, a podczas zwichnięcia na ogół jej brak. Jeśli chodzi o postępowanie w tych urazach jest ono również podobne, a mianowicie należy staw usztywnić. Jeśli wystąpi opuchlizna lub siniak można zastosować kompresy np. z rozpuszczonych tabletek Altacetu, lub co jest wygodniejsze, żele chłodzące np. Altacet, Ice żel.
 

Choroby stawów
    Medycyna zna wiele chorób, których objawem może być ból stawów. Bywa, że jest to choroba ograniczona tylko do układu ruchu: stawów (uszkodzenie struktur wewnątrzstawowych, choroba zwyrodnieniowa stawów) lub tkanek otaczających staw (zapalenie ścięgna, naciągnięcie więzadeł). Niekiedy ból stawów może być tylko jednym z objawów, zaś choroba dotyczy całego organizmu. Mówimy wówczas o układowych chorobach reumatoidalnych (np. reumatoidalne zapalenie stawów, toczeń rumieniowaty układowy).
    Zapalenie stawów zwykle występuje nagle, bez wyraźnej przyczyny. Staw jest wówczas zaczerwieniony, cieplejszy od tkanek go otaczających i obrzęknięty. Jego ruchomość z powodu bólu jest zwykle ograniczona. Ponadto osoby z tą przypadłością mogą odczuwać poranne sztywnienie stawów (zmniejszające się w miarę rozruszania), a także dolegliwości ze strony układu wewnętrznego (zmęczenie, wysypka, powiększenie węzłów chłonnych). Zapalenia stawów nie wolno bagatelizować. Należy skontaktować się z lekarzem i podjąć leczenie farmakologiczne, gdyż zaniedbanie może doprowadzić do trwałego uszkodzenia stawów.
    Innym równie częstym przypadkiem jest choroba zwyrodnieniowa stawów. Dolegliwość ta wykazuje pewne powiązania z wiekiem, częściej występuje u osób po 50 roku życia, zdarza się jednak również u młodszych. Charakteryzuje się, podobnie jak i inne uszkodzenia stawów, bólem początkowo związanym z obciążeniem, później również w czasie spoczynku. Polega na postępującym i na ogół nieodwracalnym niszczeniu elementów stawu, co w kolejności powoduje ograniczenia ruchowe pacjenta. Prawdą jest, że choroba ta może dotknąć każdego stawu, jednak najczęściej rozwija się w tych uprzednio uszkodzonych w wyniku zapalenia lub wad wrodzonych (dysplazja stawu biodrowego). Chrząstka na skutek przeciążenia staje się coraz cieńsza i traci swoją sprężystość. Jej degeneracja stopniowo prowadzi do ograniczenia zakresu ruchów. Dodatkowo mogą pojawić się mimowolne przykurcze mięśni w okolicach stawów, które powodują ból. W zaawansowanym stadium choroba nie ogranicza się jedynie do kości i chrząstki, może także powodować degenerację wszystkich rodzajów tkanek miękkich budujących staw.
    Organizm dopóki może sam próbuje walczyć z chorobą i odbudowywać zniszczenia, czasem jednak to nie wystarcza. Zwykle długotrwała choroba zwyrodnieniowa stawów wymaga indywidualnego podejścia do chorega oraz bardzo systematycznego leczenia.

Pomoc z apteki
    Współczesna farmakoterapia dysponuje bogatym asortymentem leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych wykorzystywanych w leczeniu zwyrodnienia stawów. Sam chory po pewnym czasie umie już określić, które leki mu pomagają, a po których czuje się mniej komfortowo (dolegliwości ze strony układu pokarmowego, mdłości).
    W aptekach dużą popularnością cieszą się preparaty mające pomóc w odbudowie chrząstki stawowej. Należą do nich głównie doustne specyfiki zawierające siarczan glukozaminy tj. Artresan (glukozamina z witaminą C), Arthrostop Plus (chlorowodorek glukozaminy z imbirem), Zinaxin Rebulid (siarczan glukozaminy plus imbir). Na uwagę zasługuje dodatek wyciągu z imbiru, który pomaga utrzymać ruchomość stawów na należytym poziomie oraz uniknąć porannego dyskomfortu związanego z ich rozruchem. Dodatkowo wspiera prawidłową reakcję organizmu na stany zapalne (równoważy poziom mediatorów zapalenia), wspomaga układ odpornościowy oraz ma działanie przeciwutleniające. Inne połączenia to, występujące w preparacie Doppelherz aktiv Na Stawy, glukozamina z chondroityną, które również wzmacniają i regenerują chrząstkę stawową. Preparatem, który zawiera glukozaminę, chondroitynę, imbir oraz dodatkowo działającą antyutleniająco witaminę C jest Artrocol, Artro Protect MAX.
    Innym ciekawym preparatem jest skandynawski Litozin Forte, zawierający galaktolipid uzyskiwany z róży (Rosa Canina), który również pomaga utrzymać sprawność stawów.
    Z nowszych preparatów dużą popularnością cieszą się Flexus i 4Flex. Pierwszy zawiera częściowo hydrolizowany kolagen typu II. Może być stosowany jako środek pomocniczy w celu kompleksowego zmniejszania bólu stawów oraz polepszania jakości mazi stawowej. Preparat 4Flex natomiast zawiera dobrze przyswajalny hydrolizat kolagenu, który dzięki swojej biodostępności pomaga odbudowywać tkankę chrzęstną i usprawnia funkcje narządu ruchu.

    Ulgę w dolegliwościach stawowych mogą przynieść także dostępne w aptekach Maści Końskie zawierające ekstrakty ziołowe.
    Pomoc dla stawów w aptece jest, ale nie należy zapominać o najważniejszym: w przypadku zwyrodnienia stawów, utraty ich ruchomości, najlepszym stabilizatorem są nasze własne mięśnie. Regularne ćwiczenia i odpowiednio dobrane masaże pomogą utrzymać nasze stawy w bardzo dobrej formie przez długi czas.

mgr farm. Gabriela Choduń
Publikacja artykułu: czerwiec 2011 r.


 

Tagi: reumatyzm , stawy
powrót