Jesteś tu: Strona główna › Czytelnia

Szukaj:

CZYTELNIA > Ratunek dla zniszczonych włosów

Szukaj artykułu:

Zapraszamy Państwa do przeczytania artykułów, które zostały zamieszczone w dotychczasowych wydaniach
„Informatora o Programie Zyskaj Zdrowie i lekach bez recepty”.
Aby wyszukać artykuł na wybrany temat, prosimy skorzystać z wyszukiwarki lub z indeksu alfabetycznego.

ABCĆDEFGHIJKLMNOPRSŚTUWZŻ
Jesteś tutaj: CZYTELNIA > Ratunek dla zniszczonych włosów

Ratunek dla zniszczonych włosów

Włosy, aby były zdrowe i lśniące wymagają odpowiedniej pielęgnacji dostosowanej do ich rodzaju. W tym celu należy stosować specjalistyczne produkty, których podstawowym zadaniem jest wzmacnianie oraz odżywianie włosów. Czasami jednak mimo prawidłowej pielęgnacji włosy mogą stać się łamliwe i osłabione z tendencją do wypadania.

Co osłabia włosy?
Na osłabienie włosów może mieć wpływ wiele czynników zarówno genetycznych i środowiskowych, jak również związanych z nieprawidłową pielęgnacją. Mimo że wypadanie włosów jest naturalnym zjawiskiem fizjologicznym, to nadmierna utrata włosów może być spowodowana osłabieniem cebulek. Włosy stają się wtedy łamliwe, matowe oraz szorstkie w dotyku, ich wzrost ulega znacznemu spowolnieniu. Najczęściej wzmożone wypadanie włosów związane jest z zaburzoną gospodarką hormonalną (głównie chodzi tutaj o hormony tarczycy bądź hormony płciowe), nieprawidłową dietą (ubogą w składniki odżywcze) oraz z długotrwałym stresem. Trudno jest od razu określić jaki jest powód osłabienia włosów, dlatego ważne jest wykonanie odpowiednich badań, które pozwolą wykluczyć wpływ hormonów. Osłabione włosy łatwo ulegają zniszczeniu a nieprawidłowa pielęgnacja i częste zabiegi fryzjerskie mogą wyjątkowo źle wpłynąć na ich kondycję.

Czynniki atmosferyczne też mają znaczenie
Włosy zniszczone są także bardziej podatne na negatywny wpływ czynników zewnętrznych, takich jak intensywne słońce czy silny mróz, dlatego też należy dbać o ich odpowiednią ochronę przed tymi czynnikami.
W okresie letnim warto stosować delikatne mgiełki do włosów z filtrem UV, które skutecznie ochronią włosy przed silnym promieniowaniem podczas korzystania z kąpieli słonecznych. Warto zadbać również o odpowiednie nawilżenie włosów poprzez stosowanie nawilżających szamponów do mycia bądź odżywek bezpośrednio po umyciu włosów. Najlepiej stosować odżywki ze spłukiwaniem, które pozostają na mokrych włosach przez kilkanaście minut – dzięki temu składniki aktywne mają możliwość przedostania się w głąb skóry aż do samych cebulek.
W zimie może pojawić się problem nadmiernego przetłuszczania się włosów u nasady, przy jednoczesnym przesuszeniu końcówek w związku z ogrzewaniem pomieszczeń. Do mycia wskazane są wówczas delikatne ziołowe szampony przeznaczone do pielęgnacji włosów przetłuszczających się. W celu odżywienia włosów warto stosować – szczególnie na końcówki – odżywki nawilżające bądź wzmacniające. Jeśli włosy wymagają codziennego mycia, wskazane jest używanie delikatnych szamponów przeznaczonych do wrażliwej skóry głowy, bowiem niektóre szampony mogą wpływać na podrażnienie ujść gruczołów łojowych i tym samym zwiększać intensywność wydzielania sebum. Po wyschnięciu włosów można zastosować na końcówki jedwab do włosów, którego głównym zadaniem jest poprawa stopnia nawilżenia. Im dłuższe włosy, tym bardziej negatywne oddziaływanie czynników atmosferycznych może doprowadzić do rozdwajania się końcówek, dlatego też należy je regularnie podcinać o kilka centymetrów. Wpłynie to na odświeżenie fryzury.

Zapamiętaj!
Aby nie przesuszać zbytnio włosów, nie powinno się ich suszyć gorącym strumieniem powietrza – najlepiej pozostawić je same do wyschnięcia. Należy również zrezygnować ze stosowania prostownic oraz lokówek, ponieważ one w znacznym stopniu przyczyniają się do zniszczenia struktury włosa. Należy zrezygnować ze stosowania lakierów do włosów bądź mocnych żeli do układania, bowiem mogą one powodować zbytnie obciążenie włosów i ich nadmierną łamliwość.

Oleje i masła roślinne
Dla wyjątkowo zniszczonych włosów przydatne będą produkty zawierające w swoim składzie oleje bądź masła roślinne, które zapewniają odpowiednie natłuszczenie włosów, jak również tworzą tzw. ochronny film, chroniący strukturę włosa przed uszkodzeniami. Pozytywne działanie na włosy mają między innymi masło shea oraz oleje arganowy, jojoba, kokosowy bądź migdałowy. Czyste oleje można stosować podobnie jak jedwab do włosów, aplikując je bezpośrednio na końcówki włosów (tzw. olejowanie włosów). Jest to bardzo prosty sposób na szybkie i skuteczne odżywienie włosów, używając jedynie naturalnych składników.
 

Wzmacnianie organizmu od wewnątrz
Oprócz pielęgnacji włosów z zewnątrz należy zadbać również o dostarczanie do organizmu odpowiednich składników odżywczych od wewnątrz, co wpłynie na pobudzenie naturalnych procesów regeneracyjnych włosów. Bardzo istotna jest zbilansowana dieta dostarczająca witamin oraz składników mineralnych niezbędnych do prawidłowego wzrostu włosa. Niezbędne są witaminy A, B, E i C oraz minerały takie jak cynk, krzem oraz żelazo. Niedobory tych składników mogą wpływać na osłabienie włosów, co w konsekwencji może prowadzić do ich wypadania. Wskazana jest dieta bogata w warzywa i owoce, warto również sięgać po herbatki ziołowe, między innymi ze skrzypu bądź pokrzywy, których głównym zadaniem jest wzmacnianie włosów. Wspomagająco można stosować suplementy diety zawierające specjalnie dobrane składniki, mające na celu wzmocnienie włosów oraz pobudzenie je do wzrostu.

Ze względu na to, że włosy bardzo wolno się regenerują, pielęgnacja włosów, mająca na celu ich wzmocnienie oraz odżywienie powinna przebiegać systematycznie. Kuracja odbudowująca zniszczone bądź przesuszone włosy powinna trwać minimum trzy miesiące, bowiem dopiero po takim okresie mogą pojawić się pierwsze widoczne efekty.


Magdalena Burian
dermokonsultantka

Publikacja artykułu: marzec 2018

 

powrót