Jesteś tu: Strona główna › Czytelnia

Szukaj:

CZYTELNIA > Fasolka szparagowa

Szukaj artykułu:

Zapraszamy Państwa do przeczytania artykułów, które zostały zamieszczone w dotychczasowych wydaniach
„Informatora o Programie Zyskaj Zdrowie i lekach bez recepty”.
Aby wyszukać artykuł na wybrany temat, prosimy skorzystać z wyszukiwarki lub z indeksu alfabetycznego.

ABCĆDEFGHIJKLMNOPRSŚTUWZŻ
Jesteś tutaj: CZYTELNIA > Fasolka szparagowa

Fasolka szparagowa

Fasolka szparagowa to odmiana fasoli zwyczajnej (łac. Phaseolus vulgaris). Jest ona rośliną jednoroczną. Należy do rodziny strączkowych. Pochodzi z Ameryki Środkowej i Południowej. Do Europy została sprowadzona pod koniec XVI wieku. Obecnie jest uprawiana w różnych rejonach świata w wielu odmianach.
Część jadalną fasolki stanowią strąki o żółtym lub o zielonym kolorze. Sezon na roślinę trwa od czerwca do końca września. W Polsce występują dwie odmiany fasolki szparagowej: żółta, charakteryzująca się kremowym i delikatnym smakiem oraz zielona, która ma bardziej wyrazisty smak. Najlepsza fasolka jest krucha i jędrna. Nigdy nie powinno się jej jeść na surowo, gdyż w takiej postaci zawiera ona substancje toksyczne. Spożywać ją można jedynie po ugotowaniu, w czasie którego szkodliwe związki ulegają rozkładowi.
Fasolka szparagowa to warzywo, które chętnie uprawiane jest na działkach, ponieważ nie przysparza zbyt wielu kłopotów w procesie uprawy oraz posiada właściwości odżywcze i lecznicze. Występuje w następujących odmianach zielonych (np. Atena, Bona, Laguna, Libra, Madera, Sumatra, Zielona) i żółtych (np. Amanda, Elektra, Furora, Galopka, Korona, Polka, Pantera, Złota Saxa).

Właściwości odżywcze i zdrowotne
Fasolka szparagowa zawiera białka roślinne, błonnik pokarmowy, witaminy oraz sole mineralne. Posiada właściwości zasadotwórcze, dzięki czemu pomaga odkwasić organizm.
Warzywo jest cennym źródłem witaminy A (β-karotenu, czyli prowitaminy A) i kwasu foliowego, a także witamin z grupy B (B1, B2, B3, B5, B6, kwasu pantotenowego), witaminy C i K. Zawiera ona również składniki mineralne takie jak: wapń, magnez, fosfor, żelazo, potas, fluor, miedź i mangan. Warto zapamiętać, że więcej witaminy A i kwasu foliowego ma fasolka zielona, natomiast żółta jest lepszym źródłem fosforu i potasu.
Fasolka szparagowa jest dobrym źródłem błonnika pokarmowego, dzięki czemu zapewnia uczucie sytości. Ma też niską kaloryczność – około 27 kcal w 100 g, przez co może być bez obaw spożywana przez osoby odchudzające się. Ma ona również niski indeks glikemiczny (IG=15), więc może być spożywana przez cukrzyków.
Fasolka szparagowa posiada wiele właściwości prozdrowotnych. Zawarte w niej składniki wspomagają pracę układu nerwowego i odpornościowego, pomagają w obniżeniu poziomu złego cholesterolu (HDL), zwłaszcza triglicerydów, co redukuje ryzyko miażdżycy oraz chorób serca, poprawia krzepliwość krwi i krążenie. Posiada działanie moczopędne, przez co wspomaga detoksykację organizmu i zmniejsza ryzyko pojawienia się kamieni w pęcherzu oraz nerkach.
Fasolka szparagowa dzięki zawartości witaminy K jest także polecana podczas menstruacji. Pomaga stymulować krzepliwość krwi oraz łagodzi objawy zespołu napięcia przedmiesiączkowego. Natomiast dzięki zawartości fitoestrogenów oraz flawonoidów redukuje nieprzyjemne dolegliwości związane z menopauzą.

Zastosowanie w kuchni
Najbardziej popularnym daniem z fasolki szparagowej jest ugotowana fasolka, polana rozpuszczonym masłem z bułką tartą. Takie danie pasuje jako dodatek do dań mięsnych. Jest ona także dobrym dodatkiem do warzywnych zup, jak również sałatek czy zapiekanek.

Wartość odżywcza fasolki szparagowej

 

Składnik / Zawartość w 100g
Wartość energetyczna - 27 kcal
węglowodany przyswajalne - 3,7 g
białko - 2,4 g
tłuszcz - 0,2 g
błonnik pokarmowy - 3,4 g
foliany - 37 μg (mikrogramów)
niacyna - 0,752 mg
kwas pantotenowy - 0,094 mg
pirydoksyna - 0,074 mg
ryboflawina - 0,105 mg
tiamina - 0,084 mg
witamina A - 690 IU
witamina C - 16,3 mg
witamina K - 14,4 μg
sód - 6 mg
potas - 209 mg
wapń - 37 mg
żelazo - 1,04 mg
magnez - 25 mg
mangan - 0,214 mg
fosfor - 38 mg
cynk - 0,24 mg
Źródło: USDA National Nutrient Database

Julia Podlipniak
specjalista ds. żywienia
 

Publikacja: czerwiec 2018

powrót