Jesteś tu: Strona główna › Czytelnia

Szukaj:

CZYTELNIA > Jesienna regeneracja skóry

Szukaj artykułu:

Zapraszamy Państwa do przeczytania artykułów, które zostały zamieszczone w dotychczasowych wydaniach
„Informatora o Programie Zyskaj Zdrowie i lekach bez recepty”.
Aby wyszukać artykuł na wybrany temat, prosimy skorzystać z wyszukiwarki lub z indeksu alfabetycznego.

ABCĆDEFGHIJKLMNOPRSŚTUWZŻ
Jesteś tutaj: CZYTELNIA > Jesienna regeneracja skóry

Jesienna regeneracja skóry

Okres letni to czas, kiedy skóra narażona jest na szereg czynników, które negatywnie wpływają na jej ogólną kondycję. Nadmierna ekspozycja na promieniowanie słoneczne może spowodować jej nadmierne wysuszenie, mogą pojawić się również niechciane i niepotrzebne przebarwienia posłoneczne.

Nawilżaj i odżywiaj
Podstawą regeneracji skóry po lecie jest odpowiednie jej nawilżenie oraz odżywienie. Aby w szybki sposób zregenerować skórę, ważny jest dobór odpowiednich kosmetyków do pielęgnacji ciała. Najlepiej stosować balsamy lub mleczka do ciała bezpośrednio po kąpieli i po delikatnym wykonaniu peelingu ciała, bowiem składniki aktywne będą miały wtedy możliwość łatwiejszego wnikania w głębsze warstwy skóry. Po lecie skóra często jest przesuszona, więc warto zwracać uwagę na preparaty o działaniu silnie nawilżającym, które przywrócą prawidłowy stopień nawilżenia naszej skóry. Jeśli skóra jest wyjątkowo przesuszona, warto wówczas wybierać produkty o dużej zawartości ceramidów i kwasów tłuszczowych, które są naturalnym składnikiem tzw. płaszcza lipidowego naskórka a ich niedobór powoduje nadmierne jego łuszczenie.

Wzmacniaj naczynka, stosuj filtry
Do twarzy warto wybierać kremy o działaniu odżywczym do stosowania na noc a w przypadku cery naczynkowej najlepiej zastosować również krem wzmacniający naczynka, który aplikuje się miejscowo na miejsca najbardziej narażone na pojawienie się naczynek, czyli policzki i okolice nosa. Nadmierna ekspozycja skóry na słońce może spowodować pojawienie się drobnych popękanych naczynek krwionośnych, dlatego też należy chronić cerę przed silnym działaniem promieniowania słonecznego, aplikując kremy z wysokim filtrem, zapewniające całkowitą ochronę przeciwsłoneczną. Skóra często wystawiana na ekspozycję słoneczną szybciej się starzeje, dlatego też należy z rozwagą korzystać z kąpieli słonecznych. W przypadku cery dojrzałej ekspozycja na promieniowanie słoneczne powinna być minimalna, bowiem skóra w tym okresie szybciej traci elastyczność a regeneracja skóry jest zdecydowanie wolniejsza. Wyjątkowo ostrożnie z kąpieli słonecznych powinny korzystać osoby o jasnej karnacji, bowiem łatwo ulega ona poparzeniom i szybko staje się zaczerwieniona. Należy umiejętnie dawkować intensywność oddziaływania promieniowania słonecznego na skórę, aby uniknąć uszkodzenia naskórka i pojawienia się poparzeń.
W celu w miarę szybkiej regeneracji skóry, warto aplikować maseczki odżywcze oraz silnie regenerujące, które pobudzą naturalne procesy regeneracyjne skóry. Aby uzyskać oczekiwany efekt, najlepiej stosować je regularnie 2 razy w tygodniu, nakładając je na 15 do 20 minut.

Zabiegi kosmetyczne
Jeśli ochrona skóry przed słońcem nie była dostateczna, częstym problemem, który pojawia się po lecie jest pojawienie się nie tylko popękanych drobnych naczynek, ale również przebarwień posłonecznych. Przebarwienia trudno rozjaśnić samymi kremami. Aby je skutecznie zminimalizować, potrzebne są już zabiegi kosmetyczne, które wykonuje się jedynie w okresie jesiennym, kiedy skóra nie jest już narażona na silne oddziaływanie promieniowania słonecznego.
Mikrodermabrazja
Do takich zabiegów należy między innymi mikrodermabrazja, polegająca na mechanicznym złuszczaniu naskórka za pomocą diamentowych głowic, co pozwoli odświeżyć skórę i pobudzić ją do regeneracji. Kilka serii tego zabiegu pozwoli również pozbyć się powierzchniowych przebarwień posłonecznych, które są wynikiem nieodpowiedniej ochrony przed słońcem. Należy pamiętać, że pozbywanie się przebarwień powinno odbywać się po konsultacji z dermatologiem, który ukierunkuje oraz ustali zakres i intensywność zabiegów.
Zabieg laserowy
Kolejnym zabiegiem stosowanym do usuwania przebarwień jest zabieg laserowy, który ma również szereg innych zastosowań, bowiem stosowany jest również w przypadku popękanych naczynek, blizn potrądzikowych, jak również w celu regeneracji oraz ujędrniania skóry dojrzałej. Zabiegi z udziałem lasera polegają na likwidowaniu zniszczonych partii skóry, co wpływa na zwiększenie intensywności naturalnych procesów regeneracyjnych. Aby osiągnąć zadowalający efekt, potrzebne jest przeprowadzenie serii zabiegów w określonych odstępach uzależnionych od rodzaju zmian. Po wykonanym zabiegu może pojawić się zaczerwienienie oraz miejscowy obrzęk, które ustępują zwykle po kilku dniach.
Peeling chemiczny
Zabiegiem stosowanym w przypadku różnego rodzaju niedoskonałości skóry jest również zabieg złuszczania naskórka z zastosowaniem kwasów owocowych, czyli tzw. peeling chemiczny. Oddziaływanie kwasów owocowych, czyli AHA, zwanych alfahydroksykwasami na skórę jest bardzo intensywne i dość inwazyjne, dlatego należy stosować je umiejętnie w odpowiednich stężeniach dobieranych indywidualnie w zależności od rodzaju oraz głębokości zmian. Kwasy owocowe stosowane są powszechnie w przypadku blizn po trądziku, przebarwień. Pobudzają procesy regeneracyjne skóry, przez co działają odmładzająco. Kwasy w niskich stężeniach stosowane są do wykonywania delikatnych peelingów powierzchniowych. Złuszczają wówczas martwy naskórek, odświeżając tym samym skórę. Wyższe stężenie kwasów stosowane jest w przypadku cer dojrzałych w celu spłycenia zmarszczek a także, aby zredukować przebarwienia lub usunąć drobne blizny. Po zastosowaniu kwasów o wysokim stężeniu skóra ulega złuszczeniu a ten okres trwa do kilku dni, zwykle po około 2 tygodniach skóra powraca do normy.
Wyjątkowo ważnym elementem po wykonanym świeżo zabiegu jest odpowiednia pielęgnacja skóry poprzez stosowanie specjalistycznych kosmetyków o charakterze łagodzącym przeznaczonych do skóry wrażliwej. Załagodzą podrażnienia i pozwolą w naturalny sposób zregenerować się skórze. Do oczyszczania skóry należy wybierać delikatne płyny micelarne lub pianki do twarzy a ilość kosmetyków stosowana w tym okresie powinna być zminimalizowana, aby skóra mogła w pełni się zregenerować, co wymaga czasu. Na dzień warto stosować delikatne kremy nawilżające z filtrem. Należy pamiętać, że aby proces regeneracji skóry przebiegał prawidłowo, trzeba chronić skórę przed odziaływaniem na nią nawet minimalnego promieniowania słonecznego.

Magdalena Burian
dermokonsultantka

Publikacja artykułu: wrzesień 2017

 

powrót