Jesteś tu: Strona główna › Czytelnia

Szukaj:

CZYTELNIA > Skóra jesienią i zimą

Szukaj artykułu:

Zapraszamy Państwa do przeczytania artykułów, które zostały zamieszczone w dotychczasowych wydaniach
„Informatora o Programie Zyskaj Zdrowie i lekach bez recepty”.
Aby wyszukać artykuł na wybrany temat, prosimy skorzystać z wyszukiwarki lub z indeksu alfabetycznego.

ABCĆDEFGHIJKLMNOPRSŚTUWZŻ
Jesteś tutaj: CZYTELNIA > Skóra jesienią i zimą

Skóra jesienią i zimą

Mroźna zima jest jedną z najpiękniejszych pór roku. To czas wielu szaleństw na śniegu, spotkań rodzinnych, a także okres karnawału, licznych balów, zabaw i prywatek. Kto z nas nie chce w tym szczególnym okresie wyglądać atrakcyjnie, mieć skórę nieskazitelną, pełną blasku? Aby to osiągnąć musimy chronić się przed tak niekorzystnymi dla nas warunkami atmosferycznymi. Wiatr, mróz, ostre słońce odbijające się od śniegu, przebywanie w ogrzewanych pomieszczeniach – te czynniki mogą doprowadzić do podrażnień, zaczerwienień, wysuszeń a nawet odmrożeń.


W okresie zimowym pogoda nie sprzyja długim spacerom, więcej czasu spędzamy w domu, można go, zatem wykorzystać właśnie na pielęgnację naszej skóry. Szczególną uwagę należy zwrócić na usta, skórę twarzy i dłoni, która jest zawsze odkryta, a więc najbardziej narażona na działanie szkodliwych czynników zewnętrznych.

Nasze usta potrzebują wyjątkowej ochrony, ponieważ są pokryte bardzo cienką warstwą rogową, zawierają stosunkowo mało melaniny, brak w nich gruczołów łojowych. Zwilżanie śliną może sprzyjać wysuszaniu, a na wysuszonych ustach łatwo powstają pęknięcia, przez które mogą wnikać wirusy i bakterie. Usta są także narażone na poparzenia słoneczne. Z tego względu należy pamiętać o stosowaniu ochronnych preparatów do ust tj. balsamy, pomadki czy błyszczyki, dostępnych w aptekach np.Tisane - balsam do ust z miodem czy AA Therapy - pomadka ochronna, zapewniając ochronę przed intensywnym działaniem wiatru, mrozu i promieni UV oraz regenerację suchych i spierzchniętych ust spowodowaną częstym przebywaniem w suchych pomieszczeniach.
Składają się one z naturalnych lub syntetycznych wosków, także z masła kakaowego i olejów roślinnych z dodatkiem emulgatorów, substancji ułatwiających rozsmarowanie, zapachowych i konserwujących. Zawierają także filtry przeciwsłoneczne. Preparaty te chronią nasze usta przed poparzeniem promieniami słonecznymi, wysuszeniem i przywracają naturalny płaszcz wodno-lipidowy, dlatego należy je stosować, zwłaszcza w czasie mrozów.

Zdrowa i zadbana skóra to w pewnym sensie nasza wizytówka, dlatego trzeba ją odpowiednio pielęgnować. Jest wiele preparatów do pielęgnacji tj. krem na dzień, na noc, balsamy, maski itp. W zależności od ich składników mają określone działanie.
Zimą istotną rolę odgrywa nawilżenie. Przebywamy w ogrzewanych pomieszczeniach, przez co może dojść do przesuszenia. Aby do tego nie dopuścić należy stosować preparaty zawierające: mukopolisacharydy (kwas hialuronowy, siarczan chondroityny), poliole (sorbitol, gliceryna), np. Dermedic - Hydrain 2, krem intensywnie nawilżający o przedłużonym działaniu; Vichy – Aqualia thermal, nawilżający krem kojący i wzmacniający skórę.
Bardzo ważnymi składnikami kosmetyków zimowych są surowce, których zadaniem jest wzmocnienie bariery lipidowej w warstwie rogowej naskórka. Szczególnie często pojawiają się ceramidy, cholesterol oraz skwalen. Wszystkie te surowce zawiera np. krem lipidowy Iwostin Lipidia, w stęż. ceramidy -1%, choresterol -1%, skwalen -0,5%.
Równie ważne są fitosterole – związki pochodzenia roślinnego, które wzmacniają barierę naskórkową, hamując utratę wody. Wykazują silne działanie przeciwzapalne, regenerująco-kojące, przeciwalergiczne i immunostymulujące. Działają, więc wzmacniająco, ochronnie i nawilżająco np. AA Therapy Dermatopica - krem ochronny; Iwostin - lipidowy krem ochronny na zimę SPF15.
Duże znaczenie mają lipidy, które tworzą na skórze ochronny płaszcz, tak ważny
w tym sezonie. Zabezpieczają skórę przed szkodliwymi czynnikami środowiska, utrudniają powstawanie patogennych mikroorganizmów na jej powierzchni. Bardzo istotnym elementem pielęgnacji jest przywrócenie lub wzmocnienie zdolności do samoregulacji procesów zachodzących w skórze, a także działanie wywierające wpływ na biosyntezę białek strukturalnych tj. kolagen i elastyna. Emulgatorami mogą być substancje powierzchniowo czynne. Należą do nich np. witaminy: A, Beta-karoten, C, E, biotyna, niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe (NNKT). Mają one regulować rogowacenie i stymulować proces odnowy naskórka i skóry właściwej, a także chronić przed działaniem wolnych rodników. Takie działanie kremów wspomagają od wewnątrz suplementy diety, np.: Capivit HydroControl, Capitalen E, Dermedic Hydrain 2. Kapsułki nawilżają skórę, co ma duże znaczenie w codziennej pielęgnacji. Zapobiegają suchości i odwodnieniu naskórka i skóry, szczególnie zimą (niska wilgotność powietrza, centralne ogrzewanie).
Capivit HydroControl - preparat zawiera witaminę A, witaminę E oraz olej z nasion ogórecznika, który jest źródłem wielonienasyconych kwasów tłuszczowych, a zwłaszcza kwasu gamma-linolenowego. Witamina A reguluje m. in. procesy złuszczania naskórka. Witamina E działa jako przeciwutleniacz. Niedobory wielonienasyconych kwasów tłuszczowych objawiają się występowaniem suchej, łuskowatej skóry, zaczerwienieniem i innymi oznakami zapalenia.
Capitalen E – nawilża, poprawia sprężystość i elastyczność skóry (zawiera tłoczony na zimno olej lniany, witaminę E).
Dermedic Hydrain 2 – zawiera wielonienasycone kwasy tłuszczowe oraz witaminę E. Wpływa korzystnie na jędrność i elastyczność skóry.
Skórę w sezonie zimowym należy więc nawilżać (najlepiej nocą), regenerować i natłuszczać (kremy półtłuste i tłuste). Zapewniają one nam skuteczną ochronę, odpowiednią pielęgnację, a tym samym opóźniają proces starzenia.

Należy także pamiętać o pielęgnacji dłoni, zwłaszcza, gdy temperatura spada poniżej zera wskazane jest noszenie ciepłych rękawiczek. Cienka skóra dłoni, prawie bez podściółki tłuszczowej, z niewielką liczbą gruczołów łojowych, szybko wysycha, przez co jest szorstka, podrażniona, może czerwienieć. Zimą należy stosować gęsty
i odżywczy krem, z większą zawartością tłuszczów. Lekkie kremy zawierają sporo wody, nie chroniąc tak dobrze przed mrozem i dlatego nie wolno ich stosować bezpośrednio przed wyjściem na mróz. Nie należy też bezpośrednio przed wyjściem z domu myć rąk, gdyż wilgotna skóra w kontakcie z zimnym powietrzem staje się krucha i może pękać (profilaktyka ta dotyczy zarówno skóry dłoni jak i skóry twarzy). Kremy ochronne do rąk odnawiają płaszcz lipidowy naskórka, dzięki czemu lepiej pełni on swoje funkcje izolacyjne. Część kremu ma się wchłonąć, ale na powierzchni powinna zostać cienka warstwa, tworząc „niewidzialne rękawiczki” - czyli dodatkowe, wyczuwalne zabezpieczenie skóry.
 

Firmy kosmetyczne specjalnie na sezon zimowy opracowują całe serie kosmetyków. Na naszym rynku dostępne są m.in. serie: AA Polarna Formuła, Flos Zima, Dax Wintercare, Neutrogena Formuła Norweska – warto na nie zwrócić uwagę.
Odpowiednia pielęgnacja sprawi, że będziemy wyglądać młodziej, nasza skóra będzie elastyczna, pełna blasku, a przy tym będzie zdrowa, zadbana bez podrażnień i zaczerwienień. Pamiętajmy dużo łatwiej zapobiegać, niż leczyć!

Karolina Stasicka

Publikacja artykułu, 2007 

powrót